Miłość, Europa, Świat Zygmunta Baumana
1930 Views0 Comment
Production
Fear the Grizzly
Awards
Best Cinematography
Client
Ana Alcazar
Director
Calvin Harris

W niespełna godzinnym dokumencie, podzielonym na cztery części : Kultura, Europa, Świat, O sobie, refleksje Zygmunta Baumana na temat kultury i czasów, w których żyjemy, a także roli Europy w budowaniu globalnego ładu przeplatają się z wątkami osobistymi.

„Nasza kultura nie jest już kulturą uczenia się, ale kulturą zapominania”

 

„Ostatecznym rezultatem rozkwitu kultury, który niewątpliwie nastąpił w ciągu ostatnich lat, jest poczucie zabłąkania”

Autorom filmu udało się stworzyć – złożony z wypowiedzi córek i prywatnych rozmów bohaterów – portret jednego z najważniejszych współczesnych socjologów z historią rodzinną w tle. Jest to tym cenniejsze, że Zygmunt Bauman znany jest ze swojej niechęci do osobistych wyznań, a pytany o własne życie, odpowiada, że „jest najnudniejszym z tematów, o jakich mógłby i chciałoby mu się mówić”. Zdjęcia do filmu kręcone były w Leeds, gdzie mieszkał Zygmunt Bauman oraz dwie jego młodsze córki – Lidia i Irena. W Warszawie, gdzie profesor w listopadzie 2010 roku odebrał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużeni Kulturze oraz w Tel-Awiwie, gdzie żyje jego najstarsza córka – Anna Sfard.

„Europa jest dobra w rozwijaniu umiejętności życia w towarzystwie społeczności odmiennych od naszej własnej”

 

Autorzy filmu – reżyser Krzysztof Rzączyński i operator Michał Popiel-Machnicki – za swój poprzedni dokument, o Andrzeju Panufniku i jego synu – „Tata zza żelaznej kurtyny”, otrzymali Grand Prix Niezależnego Ogólnopolskiego Przeglądu Form Dokumentalnych; wyróżnienie zeszłorocznej edycji Planet Doc Review, nominacje do nagrody Golden Nymph na Monte-Carlo Television Festival oraz w kategorii „Best Current Affairs Production” na nowojorskim festiwalu History Makers Awards.

Film został zrealizowany z okazji Europejskiego Kongresu Kultury (8-11 września 2011 roku we Wrocławiu) w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

eaststudio-filmy-dokumentalne-bauman